Hányszor élted már át, hogy van egy világmegváltó ötleted, de nincsen elég időd, tudásod, pénzed, hogy megvalósítsd? Ha érezted már ezt, akkor a következő gondolat ami megfordulhatott a fejedben, az az volt, hogy mi lenne, ha mégis lenne végtelen pénz és ember és tudás. Játszunk most el újra ezzel a lehetőséggel. Van egy ötletünk vagy egy üzleti probléma, amire szeretnénk megoldást, de egyedül nem megy. Több ember kell, több különböző tudással, akik együtt dolgoznak azért, hogy az adott problémát megoldják vagy az ötletet megvalósítsák.
Egy cél, egy csapat!
Mint az a fentiekből látható, egy csapat összeállítása nem egy öncélú dolog, hanem azért tesszük, mert szeretnénk egy adott célt elérni. Lehet ez egy project team, de lehet egy agilis fejlesztő csapat is, ezt úgyis a megoldandó probléma vagy az üzleti környezet határozza meg. Bármilyen csapatot is állítsunk össze a legfontosabb, hogy legyen nekik egy tiszta és világos céljuk, amit el kell érni és amiért mindannyian tesznek napról napra. Ezt a célt mindenkinek ismernie kell, és mindenkinek ugyanazt kell értenie alatta. Olyan célkitűzés, mint
- „Készítsünk egy új programot!”
- „Adjunk el több pénzügyi terméket!”
- „Utazzunk el valahova!”
nem elég specifikusak. Nem mondják meg, hogy kinek, miért és mit csinálunk pontosan. Minden csapattag egy kicsit mást érthet rajta, aminek aztán az lesz a következménye, hogy mindenki olyan irányba rángatja csapatot és a munkát, amerre szerinte jó vagy kényelmes. Jól látható, hogy ebből nem lesz egy összetartó és a céljait hatékonyan elérő csapat. Ha azt szeretnénk, hogy összetartás legyen, akkor egy közös és mindenki számára világos célt kell kitűzni. Ezt csak akkor lehet elérni, ha mi magunk is pontosan tudjuk, hogy mit szeretnénk elérni. Kell egy vízió és kell egy stratégia!
A fentiek alapján már biztosan tudhatjuk azt is, hogy milyen emberekre van szükségünk ahhoz, hogy megvalósítsuk, amit elképzeltünk. Elkezdhetjük őket összeszedni vagy a szervezeten belül vagy azon kívül, attól függően, hogy milyen lehetőségeink vannak. Fontos ugyanakkor, hogy a jó képességű és nagy tudású emberek még nem jelentenek garanciát a sikerre.
Pszichológiai biztonság, avagy a bizalom?
Ha sikerült kitűznünk a megfelelő célt és a szükséges képességekkel rendelkező embereket is felvettük, akkor nincsen más hátra, mint elkezdeni a munkát. Egy csapat természeténél fogva együtt működő emberek csoportja. A hangsúly az együttműködésen van. Számos nagy szervezett igyekezett megtalálni, hogy mi a csapatmunka sikerének a titka és a következő megállapításra jutottak. Ha a legjobb képességű embereket teszik egy csapatba, attól még koránt sem biztos, hogy az lesz a legjobban teljesítő csapat, sőt nagyobb eséllyel fognak alacsonyabb szinten teljesíteni, mint azok, ahol különböző képességű emberek vannak.
Azok a csapatok működtek a legjobban, ahol a csapattagok bátran bele mertek vágni a feladatokba, nem féltek hibázni és őszintén megosztották egymással az ötleteiket. Ha pedig felmerült egy hiba akkor nem egymást vádolva próbálták a felelőst megtalálni, hanem együtt próbáltak a leggyorsabban megoldásra jutni. Ez nem azt jelenti, hogy ha valaki sokat hibázik, annak hosszú távon nem lesznek következményei, de a lehetőség adott a fejlődésre, ami újfent egyfajta biztonságos környezetet teremt.
A legtöbb csapatban nem egyforma személyiségű és tudású emberek vannak, sokszor a hangosabb vagy tapasztaltabb csapattagok hajlamosak elnyomni a visszahúzódóbb vagy bizonytalanabb társaikat. Ez hosszabb távon ahhoz az érzéshez vezet, hogy a visszahúzódóak azt gondolják, hogy a véleményük nem számít és egyfajta alárendelt szerepbe kerülnek. Ezzel szemben, ha a csapattagok meghallgatják egymás véleményét és azokat figyelembe véve hoznak döntést, akkor az építi a csapattagok egymásba vetett bizalmát, így nagyobb összetartást eredményez.
Tudjanak eleget vagy mindent?
Egy jó csapatban meg kell hogy legyen minden olyan tudás, ami az adott feladat teljesítéséhez szükséges. De vajon érteni kell mindenkinek mindenhez? Ha válasz az, hogy nem. Mindenki jobb bizonyos területeken és csak közepes vagy éppen kevés ismerettel bírnak más témák esetében. Az az ideális, ha minden területnek van legalább egy vagy két szakértője, viszont, ha ők elérhetetlenek, a többieknek akkor is van összesen annyi tudásuk, hogy legalább egy rövid ideig át tudják hidalni a szakértő hiányát. A lényeg az, hogy a csapat képes legyen önmagában minden helyzetre reagálni és a felmerülő problémákat saját maguk megoldani.
Ez természetesen akkor lehetséges, ha nem függenek más külső személyektől. Ha megvan a megfelelő felhatalmazás, szakértelem és bizalom, akkor a csapat nagyobb valószínűséggel lesz képes kiemelkedő teljesítményt nyújtani.